JM-TRONIK / O firmie / Historia firmy

Historia

Założyciel Spółki podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1985 roku

Początki dzisiejszej grupy JM-TRONIK sięgają roku 1981. W odpowiedzi na ówczesne potrzeby górnictwa i energetyki w zakresie zabezpieczeń nadprądowych wtórnych rozpoczął swoją działalność Zakład Wytwórczy Przekaźników i Łączników Energetycznych JM-TRONIK. Nasze wyroby szybko zyskały sobie wysokie oceny górnictwa, dominując w kopalnianych sieciach 6kV państw byłego bloku RWPG. JM-TRONIK był pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem w tamtym okresie, który otrzymał dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego.

Firma widząc możliwości rozwoju, rozpoczęła w latach 1986-1990 produkcję przekaźników sygnalizacyjnych, elektronicznych wyzwalaczy pierwotnych, wyzwalaczy zanikowych, zasobników pojemnościowych i styczników próżniowych. W 1990 roku, w związku z korzystnymi warunkami rynkowymi, nowymi technologiami i poszerzonym profilem działalności, firma przeszła gruntowną reorganizację. Rok 1990 był dla firmy nie tylko rokiem przemian ale też spektakularnych sukcesów. W tymże roku JM-TRONIK jako pierwszy polski producent wdrożył do eksploatacji i rozpoczął wytwarzanie cyfrowych zespołów zabezpieczeń typu MUZ. W latach 1992-2000 Spółka rozbudowała Zakład produkcyjny i skupiła się na dynamicznym rozwoju systemów stacyjnych, aparatury zabezpieczeniowej i łączeniowej. Naturalną konsekwencją rozwoju w kolejnych latach było rozszerzenie oferty o wyłączniki próżniowe typu VC-1 dzięki któremu oferta nasza zaczęła obejmować kompletne wyposażenie dla pól średniego napięcia.

Założyciel firmy podczas pracy w laboratorium

W 1999 roku Spółka utworzyła w swoich strukturach Zakład Systemów Pomiarowych, który rozpoczął produkcję liczników energii elektrycznej typu L1F i L3F. W kolejnych latach wprowadziliśmy serię liczników EVO na listwę DIN 35mm oraz systemy AMM/AMR do zdalnego odczytu i zarządzania licznikami. Dziś liczniki i systemy pomiarowe stanowią dużą część przychodów naszej Spółki a wytwórnie je produkujące zlokalizowane są w Polsce, Rosji i Chinach. Nasze zakłady wyposażone są w specjalistyczne linie do automatycznego montażu SMT, komory termiczne w których odbywają się testy jakościowe gotowych płytek elektronicznych oraz stacje wzorcowni do testów końcowych i kalibracji liczników.

W 2004 roku powołaliśmy Zakład Produkcji Rozdzielnic i wprowadziliśmy do produkcji uniwersalną rozdzielnicę średniego napięcia typu uniCELL oraz rozłączniko-uziemnik typu RSF. W 2005 roku rozpoczęliśmy produkcję 4-ro przedziałowej rozdzielnicy średnich napięć typu multiCELL, która w 2009 roku została wzbogacona o odmianę „G” przeznaczoną dla górnictwa i charakteryzującą się stopniem ochrony obudowy IP54. W 2009 roku Zakład produkcji rozdzielnic rozpoczął produkcję rozdzielnicy prądu stałego typu trakCELL dla metra i tramwajów.

Dział Rozwoju Techniki Cyfrowej

Od 2007 roku oferujemy również stacje elektroenergetyczne w obudowie metalowej lub betonowej jako uzupełnienie asortymentu Zakładu Produkcji Rozdzielnic. W 2008 roku Zakład Produkcji Rozdzielnic zakupił maszyny japońskich firmy AMADA do obróbki blach, które pozwalają nas elastyczniej reagować na życzenia Klientów. W 2007 roku powołaliśmy Biura Realizacji Inwestycji w Warszawie i Katowicach które oferują modernizację i budowę stacji oraz instalacji elektroenergetycznych w systemie „pod klucz” począwszy od studium techniczno-ekonomicznego, poprzez projekt, montaż, prefabrykację, rozruch, szkolenie na usłudze eksploatacyjnej kończąc. W zakres działania GRI wchodzą prace kablowe, roboty liniowe, dostawa i uruchomienie rozdzielni niskich, średnich i wysokich napięć, dostawa i wdrożenie systemów SCADA, GIS oraz gospodarki energetycznej. Dziś biura GRI realizują wielomilionowe projekty dla energetyki zawodowej, przemysłowej i górnictwa.

W 2009 roku firma wprowadziła do produkcji rozdzielnice dwuczłonowe czteroprzedziałowe w wykonaniu górniczym multiCELL-G. Do dnia dzisiejszego znalazły one uznanie w wielu zakładach górniczych m.in. ZGH Bolesław, Kompanii Węglowej i innych. Rozdzielnice te posiadają dopuszczenie Wyższego Urzędu Górniczego do pracy w podziemiach kopalń. Stopień ochrony tych rozdzielnic wynosi IP54, co zapewnia im pyłoszczelność i odporność na warunki górnicze. JM-TRONIK jest Spółką o dużym potencjalne wzrostu prowadzącą politykę ciągłego rozwoju. Dzięki takiemu podejściu w 2009 roku, podjęliśmy trud skonstruowania rozdzielnicy trakcyjnej prądu stałego typu TrakCELL na napięcia 660, 825 i 3000V DC. Rozdzielnica ta zyskała uznanie wielu użytkowników za nowatorskie rozwiązania techniczne, wysoką jakość i wysoki stopień automatyzacji obsługi.

Początki Działu Rozwoju

Rok 2009 obfitował również w wiele nowinek w segmencie zabezpieczeń nn, SN i WN. Wprowadziliśmy do produkcji wiele nowatorskich konstrukcji wyposażonych w technologie kolorowych dotykowych wyświetlaczy, łącza komunikacji lokalnej w standardzie USB i Bluetooth, modułowość, Plug’n’Play dająca możliwość samodzielnej rozbudowy urządzeń przez użytkownika, zabezpieczenia łukoochronne i wiele innych nowinek o których możecie Państwo przeczytać na stronach produktowych naszej Spółki.  

W tym samym roku JM-TRONIK - dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi (doskonale dając sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów) - otrzymał Gazelę Biznesu (prestiżową nagrodę przyznawaną przez Puls Biznesu). W 2010 roku JM-TRONIK - za pozytywny rating wiarygodności - został laureatem Diamentu Forbesa.

W celu elastycznego podejścia do wszelkich życzeń technicznych naszych Klientów, jak również ze względu na konieczność zapewnienia konstrukcji niezawodnych, na najwyższym światowym poziomie, JM-TRONIK zorganizował prężnie działający Dział Badań i Rozwoju. W ramach którego prowadzona jest współpraca naukowo-badawcza z wieloma znanymi instytucjami naukowymi i laboratoriami.

30 lat JM-TRONIK

Rok 2011 jest szczególnym w historii JM-TRONIK, przypada w nim bowiem Jubileusz 30-lecia działalności. W związku z dynamicznym rozwojem spółki i rosnącą ilością zamówień, w drugiej połowie 2011r. powstał nowy budynek JM-TRONIK o przeznaczeniu produkcyjno – magazynowo – biurowym.

Rok 2012 obfitował w nagrody i wyróżnienia potwierdzające rzetelność oraz solidność firmy JM-TRONIK. Po raz kolejny zostaliśmy zaszczyceni mianem Gazeli Biznesu oraz Solidnej Firmy. Ponadto w listopadzie 2012 r. nasza Spółka uruchomiła platformę zakupową, za pomocą której prowadzimy ofertowanie i sprzedaż przekaźników sygnalizacyjnych typu RS88 oraz liczników energii elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu Klienci mogą samodzielnie przygotować ofertę oraz złożyć zamówienie.

W 2013 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma JM-TRONIK wzbogaciła swoją ofertę o kompleksowe zabezpieczenia bloków wytwórczych – MUZGEN - produkt dedykowany dla sektora wytwarzania energii do ochrony generatorów oraz transformatorów blokowych.

Na przestrzeni ostatnich lat firma JM-TRONIK zrobiła niewątpliwie milowy krok na przód. Swój sukces zawdzięczamy nie tylko doświadczonemu i kreatywnemu zespołowi, który zapewnia terminowe i kompleksowe realizacje inwestycji, ale przede wszystkim naszym Klientom, którzy nam zaufali, za co serdecznie dziękujemy. To właśnie uwagi i sugestie naszych Kontrahentów powodują, że możemy wprowadzać na rynek nowe produkty i wpływać tym samym na rozwój branży energetycznej.